background

Riešenia pre domácnosti

Alarm – pre Vašu bezpečnosť

Alarm je v dnešnej dobe často skloňované slovo, žiaľ, zatiaľ stále málo pochopené. Preto na úvod uvedieme veci na pravú mieru :

ALARM – je výsledok neoprávneného konania osoby v stráženom objekte – alarm je napríklad zvuk sirény, blikanie majáku, rozsvietenie svetiel, SMS na váš telefón, ...

ELEKTRONICKÝ ZABEZPEČOVACÍ SYSTÉM – je systém, ktorý stráži váš majetok a zdravie. Ak zistí konanie neoprávnenej osoby (zlodej, neželaný návštevník), vyhlási ALARM a túto informáciu o zistenom stave odovzdá ďalej – napríklad na telefón užívateľa, ale hlavne na miesto, ktoré dokáže situáciu vyriešiť – teda na políciu alebo SBS. Tí následne prídu na objekt, vykonajú obhliadku, prípadne zadržia páchateľa a do vášho príchodu ochránia objekt (napríklad dom alebo chatu) pred ďalším pokusom o vlámanie.

Ako sa rozhodnúť ?

Vstupná investícia do elektronického zabezpečovacieho systému sa naozaj oplatí len ak je navrhnutý a zrealizovaný zodpovedne, ak informácie o alarme sú prenášané na správne miesta, ktoré Vám dokážu naozaj pomôcť a ak má užívateľ dostatok informácií o používaní svojho systému. Potom záleží len na Vašich požiadavkách, aký typ systému použiť. V prvom rade je potrebné urobiť obhliadku objektu, kde technik navrhne ako a čím najlepšie chrániť vás a váš majetok.

K vášmu rozhodnutiu môže prispieť aj toto video. Ukazuje, ako jednoducho a bez hluku sa dá prekonať väčšina dverí a okien. Stačí na to iba skrutkovač a 18 sekúnd času v prípade dverí; 6.6 sekundy v prípade okna ...

Na čo myslieť ?

Pri rozhodovaní sa o elektronickom zabezpečovacom systéme je potrebné myslieť na 3 základné možnosti :

  1. som doma s rodinou – večer/v noci a chcem mať istotu, že nám po dome nikto nechodí
  2. všetci sme mimo domu – nezáleží, či iba na chvíľu, alebo iba 5 km
  3. nechávam doma zapnuté zariadenia (napr. nabíjačku na autobatérie), alebo zvyknem nechať dotlieť krb bez dozoru

Najhoršími prípadmi vlámaní sú práve tie, kedy je majiteľ doma a zlodej sa vkradne oknom na prízemí. Vtedy je vysoká šanca konfrontácie a teda aj zranení a to až smrteľných – žiaľ – najčastejšie na strane nevinného. Ohrozená je rodina, zdravie, majetok. Preto je dôležité myslieť hlavne na možnosti nočnej ochrany objektu, aby bol v takomto prípade páchateľ odhalený a odohnaný čo najskôr. Toto Vám umožnia magnetické detektory otvorenia a detektory rozbitia skla, ktoré spolu chránia všetky možné vstupy do vášho domova – teda okná a dvere. Takto bude páchateľ odhalený ešte predtým ako vstúpi do objektu, takže pre neho bude jedinou možnosťou ujsť.

Ak nechávate napríklad počas noci nabíjať autobatériu v garáži, alebo dotlieť krb bez dozoru, určite je vhodné do systému nainštalovať aj detektory požiaru – podľa typu miestnosti dymové, alebo teplotné. Takto dokážete včas zabrániť obrovskej tragédií. Elektronický zabezpečovací systém navyše môže pomôcť pri náhlom zhoršení zdravotného stavu – privolaním pomoci, ale tiež odhaliť pokazenú práčku a následnú potopu na podlahe.

Čo ak nastane ALARM ?

Ak sa už stane, že do vášho súkromia niekto nechcený vošiel, je najlepším riešením odovzdať túto informáciu niekomu, kto vie zodpovedne, rýchlo a s patričnou silou zareagovať. Určite to nie je sused, otec, ani kamarát. V prípade, že páchateľ je vo Vašom dome, by sa títo ľudia v dobrej viere, že idú pomôcť, vlastne vydali nepríjemné zranenia, v najhoršom prípade smrť. Prichytený páchateľ koná impulzívne a agresívne !

Rozhodne preto odporúčame pripojiť sa k tzv. Pultu Centrálnej Ochrany (PCO), ktorý zbiera informácie o alarmoch a na základe nich potom dispečer posiela hliadky na konkrétne objekty. Hliadka dopredu vie, z ktorej strany domu páchateľ vošiel a kde pravdepodobne v objekte je. PCO sú zriadené na štátnej i mestskej polícií a disponujú ním samozrejme aj SBS.

A na záver ?

Netreba čakať, kým bude neskoro – pocit strateného súkromia a svojho obranného múru pred svetom nie je možné vyvážiť ničím materiálnym a len ťažko sa získava späť.

Kamerový systém – vaše vzdialené oči

Kamery Vám umožnia na diaľku overiť, či je všetko okolo vášho domu, chaty alebo iného objektu v poriadku, prípadne poslúžia aj na dohľad nad deťmi. Kamerový systém bude slúžiť ako Vaše vzdialené oči, pretože živý obraz, prípadne záznam môžete jednoducho sledovať odkiaľkoľvek, bez problémov aj z mobilného telefónu, alebo tabletu. Stačí mať pripojenie na internet.

Ako sa rozhodnúť ?

V prvom rade je potrebné zvážiť, koľko detailov potrebujete na obrázku vidieť. Ak potrebujete iba prehľad – zistiť, či sa v dosahu kamery niečo deje, stačí siahnuť po jednoduchom a povedzme aj lacnom riešení. Treba však myslieť na situáciu, kedy potrebujete získať viac detailov – toto sa Vám s jednoduchými a lacnými kamerami z obchodného domu nepodarí.

V súčasnosti sú na trhu s profesionálnymi komponentmi dostupné digitálne IP kamery, ktoré Vám za priaznivú cenu poskytnú skvelý fullHD obraz s množstvom detailov. Ale pozor – aj tu je obmedzenie – v kvalite spracovania signálu, svetelných podmienkach, objektíve ...

Preto odporúčame konzultovať výber kamery s profesionálom, ktorý Vám aj s praktickými ukážkami vysvetlí rozdiely medzi kamerami a navrhne pre vás riešenie „na mieru“.

Zvonček a videovrátnik - aby neželaná návšteva ostala za plotom

Väčšina ľudí v dnešnej dobe používa mobilný telefón a preto sa význam tzv. „elektronického vrátnika“ zatracuje. Ale čo ak pre Vašimi dverami stojí úplne cudzí človek ?

Otvorením dverí – a toto platí dvojnásobne pre deti – sa vystavíte okamžitej konfrontácií s cudzím človekom, ktorý môže ihneď konať – zatlačiť vás dovnútra a prepadnúť. Táto situácia sa rieši už veľmi ťažko a najčastejšie vedie k zraneniam a iným drámam, ktorým je lepšie vyhnúť sa.

Ako sa rozhodnúť ?

Elektronický vrátnik má slúžiť hlavne na to, aby ste sa cudzieho človeka spýtali, čo chce a potom sa rozhodli, či mu otvoríte dvere, alebo postačí rozhovor cez telefón. Ak máte možnosť z niektorého okna zreteľne vidieť na návštevníka, postačí jednoduchý a lacný elektronický vrátnik, ktorý má iba slúchadlo s mikrofónom na oboch stranách – teda vonku pri bránke a vo vnútri – napríklad na chodbe.

Vyšší komfort Vám poskytne videovrátnik, ktorý má na strane bránky kameru so svetlom pre výhľad v noci a na opačnej strane – v dome – video monitor so slúchadlom a mikrofónom, prípadne tzv. Hands-free s reproduktorom namiesto slúchadla. Cena týchto zariadení je spravidla vyššia.

Na čo si dať pozor ?

Rôzne firmy dnes ponúkajú širokú paletu výrobkov, ktoré sa líšia hlavne kvalitou komponentov a spôsobom zapojenia. Ak chcete mať zariadenie, ktoré bude bezporuchové a funkčné dlhodobo, určite nesiahajte po komerčne ponúkaných a dostupných sadách. Ešte dôležitejšie je však mať pripravené káble, ktoré sú vzhľadom na vzdialenosť k bránke vodné – jednak musia byť určené do vonkajšieho prostredia a do zeme a jednak musia mať patričný prierez a počet vodičov. Ak nechcete po 3 rokoch opäť rozkopávať pekný trávnik alebo rozoberať chodník, poraďte sa s profesionálom. Ušetrí Vám to následne veľa času, energie a peňazí.

Elektroinštalácia - pre bezstarostné bývanie

Dnes je elektrická energia považovaná za úplnú samozrejmosť. Ale skúste vypnúť hlavný istič a pozorujte, ako sa zmení váš svet ... žiadne svetlo, žiadna televízia, žiaden počítač, mobilný telefón sa tiež vybije, žiaden prístup na internet, všetky zmrazené potraviny sa roztopia, chlad z chladničky postupne unikne, prestane kúriť kotol, nebude sa zohrievať teplá voda. Toto sú veci, bez ktorých si len málokto dokáže predstaviť svoj život. Napriek tomu veľa ľudí zverí elektroinštaláciu rôznym subjektom bez histórie, referencií a odbornosti. Sila elektrickej energie je obrovská, často podceňovaná – okrem toho, že nám pomáha, dokáže napáchať aj nevyčísliteľné škody.

Pri rekonštrukcií bytu či domu je vhodné zvážiť rekonštrukciu alebo aspoň odbornú prehliadku existujúcej elektroinštalácie. Hlavne v inštaláciách so starými hliníkovými káblami môže dochádzať k zahrievaniu spojov a oslabených miest (ohyby), ktoré vedú až k požiaru bez toho, aby tento jav zachytil istič.

Na čo si dať pozor ?

Ak sa rozhodujete pre rekonštrukciu elektroinštalácie, vždy trvajte na kompletnej výmene rozvodov, spojovacích škatúľ a ochranných prvkov. Čiastočné rekonštrukcie nie sú cestou k bezpečnému používaniu elektrickej energie.

Elektroinštaláciu musí vždy vykonávať oprávnená osoba, ktorá vie svoje znalosti dokladovať. Pár ušetrených eur za lacnú inštaláciu sa môže nepríjemne vypomstiť v podobe nutnosti inštaláciu opraviť, s čím súvisia stavebné úpravy – rozsekanie stien, vysprávky, maľovanie, prach ...

Rozvody elektroinštalácie musia zodpovedať Vašim požiadavkám a súčasným trendom – predídete tak napríklad nepríjemným skúsenostiam ľudí, ktorí nemôžu naraz používať práčku a vysávač alebo hriankovač a varnú kanvicu.

Rovnako je dôležité zabezpečiť inštaláciu proti prepätiam a podpätiam v elektrickej sieti. Tieto javy sú najčastejšou príčinou neodstrániteľných porúch elektrického vybavenia – počítače, televízory, audio prehrávače. Najčastejšie sú dôsledkom búrky v okolí objektu. Ak takéto ochrany nemáte, poisťovňa väčšinou poistnú udalosť neuznáva.

Ako postupovať ?

Odborník Vám poradí pri rozmiestňovaní zásuviek a spínačov, zhodnotí výkonové bilancie a Vaše požiadavky, zahrnie do výpočtov rezervu. Na základe tohto návrhu potom nadimenzuje elektrickú prípojku a hlavný istič, ktorý treba zvoliť citlivo, aby ste za jeho príliš vysokú hodnotu nedoplácali priveľa peňazí za distribúciu elektrickej energie. K týmto parametrom sa potom navrhne rozvádzač, v ktorom sú sústredené všetky ochranné prvky – ističe, prúdové chrániče, prepäťové ochrany, ...

Radi Vám pomôžeme aj s vypracovaním projektovej dokumentácie potrebnej k schváleniu elektrických prípojok, k stavebnému povoleniu alebo rekonštrukcií.

Pozor !

V prípade, že vinou zastaranej alebo zle zrealizovanej elektroinštalácie vzniknú škody na majetku (požiar, znehodnotenie elektrických spotrebičov, ...), poisťovňa nebude vyplácať plnenie za takúto poistnú udalosť ! To isté platí aj v prípade zásahu bleskom (priamym aj nepriamym) a prepätia, ktoré často vedú k znefunkčneniu elektrospotrebičov. Ak nemáte v rozvádzači zodpovedajúcu prepäťovú ochranu, plnenie zo strany poisťovne nenastane.

Bleskozvod - istota v zlých časoch

Podceňovaný, nesprávne zrealizovaný a zanedbaný – takýto je stav veľkého počtu (skoro je možné hovoriť o väčšine) bleskozvodov. Pritom bleskozvod plní jednu z najdôležitejších úloh – chráni naše životy a majetok pred požiarom a zničením.

Správne navrhnutý a zrealizovaný bleskozvod odvedie bleskový prúd do uzemňovacej sústavy objektu a vy a váš majetok zostane v bezpečí, aj keď sa vonku „ženia čerti“. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou, ktorá chráni hlavne elektrospotrebiče je prepäťová ochrana, ktorá sa v rôznych úrovniach inštaluje do hlavného rozvádzača, priamo pod zásuvky alebo priamo do spotrebiča, ktorý má byť chránený.

Obe zariadenie – bleskozvod aj prepäťová ochrana – budú spoľahlivo fungovať, len ak je správne navrhnuté a zrealizované uzemnenie objektu. Túto fázu stavby preto netreba podceňovať a prenechať ju skutočným odborníkom, nie stavbárom, ktorí sa hrdia, že „to už niekedy videli a robili“.

Správnosť realizácie potvrdí revízna skúška, kedy sa zistia všetky dôležité parametre pre spoľahlivú prevádzku.

Ozvučenie a rozvod hudby - pre príjemný relax

Príjemný relax večer, alebo len tak, vo voľnom čase, je takmer nepredstaviteľný bez kvalitnej hudby, ktorú máte radi. Aby bol zážitok čo najlepší, je dobré mať ozvučenie pripravené ešte počas stavby. Vyhnete sa tým zbytočným káblom po podlahe, alebo rôznym náhradným riešeniam typu „z núdze cnosť“. Aj obyčajný film, či relácia v televízií znejú úplne inak na dobrých reproduktoroch.

Vieme Vám navrhnúť systém distribúcie hudby presne podľa želania, s centrálnym bodom – miniserverom, ktorý umožní prenos dát do jednotlivých prijímačov a reproduktorov a to aj s Vašich mobilných zariadení, internetu a iných dostupných médií. Samozrejme, dodáme aj jednoduché, ale mimoriadne komfortné zariadenia na individuálne ozvučenie konkrétnej miestnosti – napríklad kúpeľne, WC, terasy, či pracovne.

Našim zákazníkom ponúkame kvalitné audio komponenty od popredných výrobcov ako Monacor International, SONOS, Apart, Pioneer, Bose, ...

Návrh a realizácia takéhoto systému si vyžaduje konkrétne predstavy zákazníka a zváženie možností, ktoré ponúka samotný objekt.

Automatické brány - pre komfortný príchod domov

V chladnom a sychravom počasí, ale aj v horúci letný deň padne skvele, ak nemusíte vystúpiť z auta, aby ste si otvorili bránu.

Pokiaľ bránu ešte nemáte, vieme Vám na mieru vyrobiť oceľovú, s povrchovou úpravou podľa želania – nástrek RAL, prášková farba RAL, pozinkovanie žiarom alebo galvanicky. Ako výplň je možné použiť tiež oceľ, drevo s povrchovou úpravou lakovaním a morením, dosky Lexan, TRESPA alebo Alukobond v dostupných farebných odtieňoch.

Po montáži brány, ktorá musí mať dobrý základ a ľahký chod „na voľno“, sa priamo na mieste inštalácie osadí pohon a príslušenstvo. Dodávame iba kvalitné pohony Came a V2, ktoré zaručujú dlhodobý bezporuchový chod a spoľahlivosť.

Pohonom brány dokážeme spínať osvetlenie prístupovej cesty, pohon môže byť riadený inými zariadeniami – napríklad videovrátnikom, kódovým zámkom, čítačkou kariet, alebo elektronickým zabezpečovacím systémom.

Na čo si dať pozor ?

Ak zvažujete posuvnú bránu, ktorá používa vodiacu koľajnicu, dbajte na kvalitne vybudovaný základ, vystužený oceľovou armatúrou a I-profilom, na ktorom je privarená vodiaca guľatá koľajnica príslušného priemeru (závisí od hmotnosti a veľkosti brány). Základ by mal byť hlboký aspoň 80 cm. Ideálne je osadiť do základu aj pätku pohonu, vyhnete sa tým nutnosti pohon časom doťahovať a nastavovať. Kolieska brány musia mať zodpovedajúci profil a priemer. Malé kolieska budú príliš namáhať pohon, priveľké zas nepôsobia dobre na malej bráne.

Pre posuvné brány, ktoré sú tzv. samonosné – teda nemajú vodiacu koľajnicu je rovnako dôležité vybudovať pevný základ a oporný stĺpik, ktorý celú konštrukciu drží v osi. Protiváha musí byť vypočítaná vzhľadom na dĺžku a hmotnosť brány a je potrebné s ňou počítať. Problém nastane, ak protiváha zasahuje napr. do priestoru bráničky pre peší priechod.

Akýkoľvek typ brány musí pred osadením pohonu „chodiť“ bez námahy a bez zasekávania sa.

Domáca automatizácia - pre váš komfort

Obľúbenou témou dnešných dní je šetrenie nákladov na bývanie a efektívne využívanie energie. Informácie sú ale strohé, často krát protichodné a neodborné. Pritom komfort a efektivita sa navzájom vôbec nevylučujú a ani nemusia byť finančne nákladné. Automatizované riadenie vykurovania v jednotlivých miestnostiach, či riadenie zásuviek, v ktorých máte zapojené spotrebiče so „stand-by“ režimom (televízory, set-top-boxy, mikrovlnné rúry, ...) sú príklady veľmi jednoduchého, cenovo nenáročného a úsporného riešenia automatizácie. Samozrejme, to nie je všetko – konkrétne riešenie musí mať konkrétne zadanie – preto sa o vašich požiadavkách a možnostiach musíme dôsledne porozprávať.

Vďaka jednoduchým zariadeniam vám pomôžeme zefektívniť využívanie energie (a to nie len elektrickej) a tak ušetríte peniaze na iné, radostnejšie účely.

Ostatné riešenia na mieru - pre Váš skvelý domov

Máte nápad ako si vylepšiť bývanie, alebo máte chuť odlíšiť sa unikátnym riešením ? Okrem poradenstva a realizácií špeciálnych riešení v oblasti elektrotechniky a mikroelektroniky vám vieme ponúknuť aj služby našich profesionálnych a overených spolupracovníkov v oblastiach :

  • zváračstvo a kovoobrábačstvo
  • galvanizácia a lakovanie
  • ústredné kúrenie, voda a kanalizácia, plyn
  • programovanie špeciálnych aplikácií pre Windows, Android a web
  • návrh aplikácií mikroprocesorom riadených zariadení vrátane software

Vďaka tejto silnej spolupráci spoločne vytvoríme výsledný produkt podľa želania a predstáv – funkčný, jedinečný, ... váš.